Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbal pro fanoušky, fanoušci pro fotbal.

24. 05. 2014 17:10:48
Pojďme se společně zamyslet nad pradávnou otázkou. Byla první slepice nebo vejce? Na tuto otázku můžeme vést dlouhé debaty, můžeme mít různé názory, můžeme třeba založit meziresortní komisi aby tuto otázku za nás objasnila. Avšak, ať máme názor ten či onen, zřejmě se shodneme na faktu, že slepice a vejce musí koexistovat, tedy jeden bez druhého nemá smysl. Stejně tak je to s fotbalem jako takovým a jeho fanoušky. Poslední kroky FAČR, tedy České fotbalové vlády, však dokazují, že lidé kteří fotbal zastupují si myslí že fanoušky nepotřebují.

Zajisté budete namítat že tomu tak není, že zástupci fotbalu stále opakují "chceme plné stadiony". To je pravda, opravdu tuto tužbu stále opakují. Někdy to však připomíná ženu, jež říká "chci dítě ale nechci souložit", jistě máme tady umělé oplodnění, namítnou kritici. Ale chceme umělý fotbal? Vztah fanouška a fotbalového klubu je jako manželství. Sdílejí své tužby, radosti i chvíle smutku. Jezdí společně na dovolené, sice krátké ale je jich 15 za sezónu. Fotbalový klub je prostě jedna velká rodina.

Pojďme se podívat na to jak do těchto rodin zasahuje FAČR. Co vedení fotbalu dělá pro podporu rodiny, co dělá pro to aby se tyto rodiny rozrůstaly a plnily své domovy, tedy tribuny fotbalových stadionů?

Počátek "podpory" vidím v termínech utkání. Není nad to nařídit dovolenou v pondělí. Zřejmě si moudré hlavy domysleli že "když jsou v pondělí zavřené památky, budou se chtít rodiny s dětmi pobavit jinak. A aby jsme k nim byly ještě vstřícnější, přidáme i pátek, vždyť čím víc tím lépe". No nebudeme naivní a vrátíme se na zem. Motivace je jasná, jde o peníze za televizní práva "A ty fanoušku buď rád, můžeš se koukat na TV". Aha už mi to docvaklo, takhle se plní stadiony.

Pak došlo na ty nešťastné události na Bazalech. Samozřejmě velká chyba ze strany horkých hlav na straně jedné a dokonalé využití situace ze strany druhé. Ale tuto událost zde nechci dopodrobna rozebírat. Důsledky na sebe nenechali dlouho čekat. Moudré hlavy se dali opět dohromady a napadlo je, že "slušně hovořící člověk je přirozeně neagresivní". No tedy, to je myšlenka hodná slovutných pánů studovaných, ovšem v Plzni. Vyšlo tedy nařízení na přerušování či ukončení zápasu při vulgárních projevech na tribunách. "HURÁ, už se nám ženou rodiny s dětmi, už sou jich plné .... sakra kde jsou ty fronty. No nic pánové to asi zase nevyšlo". Když se projdu pamětí, potkám vzpomínku na to jak jsem byl v 8mi letech poprvé na Bazalech, juj to byla zbírka krásných výrazů, leč myslíte si že jsem se přiučil, kdeže. Když jsem vzal dceru v jejích čtyřech letech poprvé na fotbal, tak jsem se jí o poločasové pauze ptal, jestli to na ní není moc velký kravál. Soudil jsem z toho že se občas držela za uši. Odpověď byla nádherná "ne, taťko ale vy někdy spíváte co nesmím slyšet". No nemilovali by jste ji? Zásadní na této příhodě je fakt, že omezení vulgarit v pokřicích fanoušků či na choreografiích které předvádějí, nařízené asociací jsou mimo. Nejde o to aby tyto výrazy nezazněli, ty děti je stejně uslyší, ať na ulici, ve škole, v médiích a nebo od rodičů. A u rodičů bych se zastavil. Ano oni tady ještě stále jsou rodiče, ti kteří mají dítě vychovat a v drtivé většině tak činí. Na Bazalech se samozřejmě účastní zápasů i můj syn. Myslíte si že je mu tam úzko a že kvůli tomu zvlčí. Ne. Mimo standardních rodinných vztahů poznává i ty klubově rodinné, kamarádské. A že by se bál? No comment.

Finální nápady fotbalové vlády jsou asi největší perly. Stopka prodeje vstupenek na finále poháru? Cože? "Co kdyby přišli fanoušci a dali najevo nesouhlas s tím jak likvidujeme jejich rodiny (samozřejmě ty klubové rodiny). Jak jim říkáme co mají křičet, jak jim diktujeme jak vychovávat své děti. A vlastně, vždyť oni děti nemají, oni jsou jen banda svalnatých asociálních alkoholiků. No co, tak tam nepustíme skoro nikoho. HURÁ my jsme hlavy, sakra proč je tu tak ticho". No teda pánové, gratuluji Vám, pan Pelta sebou vzal manželku, máme tam ty rodiny.

A dostáváme se k poslednímu nápadu našich moudrých pánů. Když si zrekapitulujeme požadavky tak chtějí fotbal s maximálním ziskem, bez agrese a vulgarit a jako bonus plné tribuny. A jak toho dosáhnout, "musíme udělat to či ono, nápady máme a v příští sezóně to otestujeme u těch nejhorších. Když tam podlehnou, půjde to kdekoli". Dle vyjádření pana Pelty v pořadu Otázky Václava Moravce je testovacím prostředím Ostrava. "No tentokrát 3xHURÁ. Vždyť tam ta klubová rodina je. Je početná, povětšinou rodině věrná. Jak by jsme to tam udělali ať máme plný stadion těch rodin s dětmi? No nejlepší by bylo aby tam nechodili asociálové. Mám to. Zavřeme některé sektory a asociálové se nevlezou". Jak překvapivé, nebo ne, vždyť takto se celý náš "příběh" odvíjí. Pánové tedy vymysleli jak dosáhnout cíle, no výborně, tleská i meziresortní komise. Ale "jak to navlíknout, jak jim říct že už se tam nevlezou. Nevymysleli my jsme přece něco kolem stadiónu, noooo, noo to jak musí plnit ty věci všelijaký". Tak tady máme nařízení, že stadion Bazaly musí omezit kapacitu pro příští sezónu na 8800 míst. Má dojít k zavření sektorů L 1, 2 a 3 a sektorů P 1 a 2. Dále má dojít k omezení počtu sedaček v sektorech S 1,2 a 3. A na co že to pánové navlíkli? Na počet zastřešených sedaček.

Nevypadají Bazaly lépe kompletní? Občanské sdružení Baník Baníku (to je ta rodina pánové) předkládá petici pod kterou se můžete podepsat i Vy. Ano, řeknete si "jde o Baník". Jenže jak bylo řečeno a i zde psáno, Ostrava je pro příští sezónu testovací prostředí. Chcete se dočkat toho až pod záminkou bezpečnosti a sucha bude na Váš stadion povolen prodej vstupenek jen pro starší 90ti let v doprovodu rodičů? Jsem fanouškem Baníku Ostrava, proto podepíšu. Jsem fanouškem fotbalu, proto podepíšu. Jsem fanouškem sportu, proto podepíšu. Nejsem fanouškem hloupých řešení, proto podepíšu. Samozřejmě zde Vám předkládám odkaz na sdružení Baník Baníku, kde petici najdete.

Neodpustím si na závěr pár obrázků s dotazem, Vy víte ke komu. Nebylo by slovutní páni lepší zažívat na stadionech atmosféru, mít tam klubovou rodinu, do které patří tátové, synové, dcery i ty ženy které se o ně doma starají. Nebylo by lepší podporovat klubismus (v Ostravě nemusíte testovat, mi umíme) než vyhánět nesmysly, Ty kteří ten sport milují?

Autor: Martin Vengel | sobota 24.5.2014 17:10 | karma článku: 20.44 | přečteno: 1383x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Štěpán Bicera

"Sudokopytníku", jsi poslancem

Jak se to těsně po volbách, dle MF Dnes, ve štábu Pirátů doslova ozvalo, napsat nešlo. Nebylo by to v souladu s kodexem a blog by byl odstraněn. Před volbami poslal zmíněný deník vůdci Pirátů omylem dvakrát stejný dotazník.

23.10.2017 v 13:27 | Karma článku: 21.93 | Přečteno: 707 | Diskuse

Olga Pavlíková

Tyto volby znovu potvrdily, že přímá demokracie je ta nejhorší varianta,

alespoň u nás v Čechách. Stačí, aby jeden z nejméně důvěryhodných osob v zemi lidem pochleboval, sliboval jim, osočoval své kritiky a lid mu dal hlas, téměř třicetiprocentní

23.10.2017 v 12:34 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 1189 | Diskuse

Jakub Moravčík

Jsme národ pštrosů? Věnováno především nevoličům

Píšu sem už velmi málo, ale při konstalaci příležitostí po dlouhé době přináším "hudebně-povolební" blog.

23.10.2017 v 12:06 | Karma článku: 4.18 | Přečteno: 142 | Diskuse

Marek Valiček

Řekla jsem si - holka, takhle by to dál nešlo!

"Vostříhala sem si nehty, na ksicht napatlala indulonu, dala kynout těsto a šla jsem na to.", takhle nějak vypadal volební den důchodkyně v roce 2017.

23.10.2017 v 10:02 | Karma článku: 22.77 | Přečteno: 738 | Diskuse

Vladimír Aim

Povolební hra na Mirka Dušína - jak se moc neumazat

Žádné volby v historii ještě nikdy nedopadly dobře úplně pro všechny. Z pohledu „většiny“ opět zvítězilo „Bratrstvo kočičí pracky“ (jako obvykle) a ti jediní správní (ti moji) jsou zase namydlení. Tak to tedy nee!

23.10.2017 v 9:33 | Karma článku: 12.71 | Přečteno: 408 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1662
Jsem Ostravák, otec 2 dětí, pracovník v IT a hlavně jsem nespokojený občan České republiky.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.